Rus domácí

Hubení Rusa domácího (Blattella germanica)

Biologie:

Velký 10 – 15mm, samci jsou štíhlejší než samice. Světle hnědý až narezlý brouk s dlouhými tykadly. Na rozdíl od švába dokáže lézt i po skleněném hladkém povrchu.

Výskyt:

Jedná se o nočního živočicha, který se přes den skrývá ve škvírách a úkrytech, pod lednicemi, kuchyňskými linkami v koupelnách, bytových jádrech, okolí akvárií nebo ve výrobních provozech jako jsou pekárny, kuchyně apod. Vyhledává zejména teplá a vlhká místa. Za tmy vylézá a hledá potravu jako jsou odpadky, drobky na kuchyňských linkách, mastnota okolo sporáku apod. Jedná se o všežravce, který nepohrdne ani papírem, kůží apod. Vydrží hladovět až 6 týdnů. Ideální teplota je 25 – 33 C.

Rozmnožování:

Rozmnožují se během celého roku, samice nosí u zadečku vaječnou schránku tzv. ootéku ve které se ukrývá cca 30 vajíček. Vaječné pouzdro je samicí odloženo těsně před tím, než dojde k líhnutí nymf. Inkubační doba je 2 – 6 týdnů. Stádium nymfy trvá cca 40 dní. Samice vytváří za život až 7 ooték, díky tomu jsou schopni poměrně rychle zamořit celý dům. Nymfa je velká 2 – 10 mm bez tykadel, tmavě hnědé barvy, neokřídlená. Vývoj brouka od vajíčka po dospělce při teplotě 25C trvá cca 2 měsíce, pokud je chladněji, tak až půl roku.

Šíření:

Aktivním pohybem po okolí (za vteřinu uběhne až 30 cm)
Přenosem v zavazadlech nebo transportu potravin

Škody a rizika:

Znečištuje místa výskytu svým trusem, znehodnocuje potraviny, přenáší patogenní zárodky, přenos 12 parazitických červů, plísní, bakterií, tyfus, hepatitida, úplavice , salmonela. Produkují nepříjemný zápach z dorzálních žláz.

Hubení a likvidace:

Požerovou nástrahou (gelem, nebo požerovou nástrahou v postřiku) Tento gel je speciálně vyvinutý pro hubení švábovitého hmyzu. Zejména funguje i druhotný efekt, tak že rus požere i jedince, kteří jsou již uhynulí po požrání gelu a tak se druhotně kontaminují a též uhynou. Po 6 – 8 týdnech je potřeba zásah opakovat a to zejména z důvodu dolíhnutí vajíček s uvolněných vaječných pouzder i již uhynulých samic. Dalším způsobem likvidace bývá klasický postřik insekticidem, který nebývá vždy 100% účinný. Lze také použít lepové pasti s atraktantem a lepové monitorovací pásky pro zjištění přesného msta výskytu hmyzu.

Prevence:

Dodržování hygieny, vyplnění prasklin ve zdech, v bytech čistá kuchyně bez mastnoty a zbytků jídla, správné skladování potravin, v případě výskytu včasné kontaktování odborné firmy.